Módní stopy mezi šmanty

redakce 1.prosince 08:03

Obchodní centrum Central Kladno skupiny Crestyl připravilo pro své pravidelné návštěvníky i širokou veřejnost novou expozici „Módní stopy mezi šmanty“ inspirovanou industriální historií Kladna. Obléklo ji doslova do nového kabátku.

Módní stopy mezi šmanty

Obchodní centrum Central Kladno skupiny Crestyl připravilo pro své pravidelné návštěvníky i širokou veřejnost novou expozici „Módní stopy mezi šmanty“ inspirovanou industriální historií Kladna. Obléklo ji doslova do nového kabátku. Spojení průmyslových objektů s nejnovějšími módními trendy poukazuje na skutečnost, že industriální dědictví kladenského regionu je stále živé. Expozice bude v Central Kladno k vidění od začátku prosince 2017 a bude zde nainstalovaná dlouhodobě.

Název expozice je připomínkou mezinárodního bienále Industriální stopy, do kterého se město Kladno v minulosti několikrát zapojilo. Nakupující v Central Kladno budou mít nyní možnost malé procházky po obchodním centru a zastavení se u několika objektů, které připomínají tři pilíře kladenského průmyslu: vznik a rozvoj těžby černého uhlí, odvětí železářství a výrobu v kladenské „kablovce“. Návštěvníci si zároveň prohlédnou figuríny oblečené podle nejnovějších sezónních trendů, které do Kladna přinášejí módní značky v Central Kladno zastoupené.

Autorem konceptu a hlavním realizátorem expozice je Martin Novák z Městského divadla Kladno, který na tomto projektu pracuje s týmem kolegů: „Příprava exponátů probíhá průběžně již delší dobu, kvůli rozměrům a váze ale získají svoji finální podobu až na místě samém. Řešíme zároveň různé technické vychytávky, které instalaci oživí, výrobu figurín přímo pro účely výstavy a další podobné záležitosti,“ prozradil k samotnému vzniku expozice.

Některé z vystavených objektů jsou originály: například velká kabelová cívka umístěná ve speciálním stojanu. Mezi stylizované exponáty pak patří téměř čtyřmetrová šachetní věž nebo pětimetrová chladicí věž, která slouží v průmyslových areálech, jako jsou hutě a další, k ochlazování použité vody nebo jiné kapaliny.

Důlní činnost na Kladensku byla inspirací k druhé části názvu expozice. Odkazuje k pestrému žargonu, který v hornickém prostředí panoval. Uhelný prach či vlastně kal z praní uhlí – šmanty – sice v Central Kladno nenajdete, těšit se ale můžete na autentické důlní vozíky neboli hunty.

„Připomínka kladenských industriálních památek a provozů bude při nákupech v Central Kladno zajímavým vytržením z každodenního shonu a díky spojení s oblíbenými značkami zároveň inspirací ze světa současné módy,“ říká Marta Guthová, ředitelka Central Kladno.

Central Kladno bylo otevřeno na jaře 2015 ve středočeském Kladně. Na svých více než 26 000 m2 obchodní plochy přineslo přes 100 domácích i zahraničních značek, které dosud v lokalitě nefigurovaly, služby i místo k zábavě a společenskému vyžití obyvatel. Zajímavostí centra je například rozsáhlý pohyblivý model pražského Hlavního nádraží sestavený z kostiček LEGO®. Po svém dokončení v roce 2015 se Central Kladno umístilo v kategorii Obchodní centra na prvním místě soutěže „Best of Realty – Nejlepší z Realit“ a získalo tak jednu z nejvýznamnějších cen, které se u nás v odvětví developmentu předávají. Celkové investiční náklady projektu byly přibližně 1,5 miliardy korun.

O skupině CRESTYL:

Skupina CRESTYL působí na českém realitním trhu již dvacet let a patří mezi vedoucí developery s širokým portfoliem rezidenčních a komerčních projektů. V současné době se aktivně věnuje rozvoji více než patnácti lokalit po celé České republice s celkovou investiční hodnotou přesahující 1,2 miliardy EUR. Patří k nim i největší projekt revitalizace v centru Prahy s názvem Savarin propojující Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská, nebo vznikající čtvrť DOCK v pražské Libni. U všech svých projektů skupina CRESTYL dlouhodobě dbá na kvalitu, design, nadstandardní zpracování, použití prvotřídních materiálů a celkové pohodlí pro jejich obyvatele i návštěvníky.