Ovál Jiřího Homoly aneb Na Sletišti rostou olše a umírají atleti

Kladno 29.března 12:03

Záhadná smrt na kladenském stadionu. Po dlouhé době vznikla originální detektivka odehrávající se v našem městě. Autor Jiří Homola ve svém debutu s názvem Ovál rozehrává kriminální příběh ze sportovního prostředí na úctyhodných 416 stranách. Šlo snad o rituální vraždu? ptá se svérázný kriminalista Lenz.

Ovál Jiřího Homoly aneb Na Sletišti rostou olše a umírají atleti

„Je to poutavý, uvěřitelný, chytrý, vtipný a na pár místech i neskutečně dojemný. Pokud kapitán Lenz nedoběhne mezi detektiv(k)y roku, tak velký špatný,“ píše ke knize Kladeňáka Jiřího Homoly jeden z recenzentů v Databázi knih.

Dosti „svůj“ kapitán Lenz oplývá vyšetřovatelským instinktem. Je pražským kriminalistou, bydlí však v Kladně. I díky svým sportovním výkonům na běžeckých tratích a znalosti kladenského sportovního prostředí je ten pravý k objasnění podivné smrti mladého kladenského atleta, jehož tělo bylo na stadionu nalezeno v poloze Vitruviánského muže, jak svou dnes již všeobecně známou skicu pojmenoval Leonardo da Vinci.

„Lenz se musí jako hostující kriminalista sžít s kladenským vyšetřovacím týmem. Kromě svéhlavé kapitánky Švehlové mu to jde celkem dobře. Ani jeho pražský tým však nezůstane zcela mimo hru. Během intenzivního pátrání po vrahovi koulaře Václava Kolníka vyplouvají na povrch i další věci, jako je například doping. Více ale prozrazovat nemohu,“ říká s úsměvem ke knize její autor. „Moderní detektivky mívají rychlý tah na bránu, bleskový spád. Můj text je spíše detektivní román. Má samozřejmě – jak alespoň doufám – spád, ale přidává rodinu, vztahy s manželkou a dětmi, rozkrývá nadstandardní pouto s kolegyní, povahu a slabiny v yšetřovatele a jeho okolí.“

Ve volném čase Jiří Homola závodně běhá, prostředí atletického stadionu Sletiště tedy velmi dobře zná, což ve své literární prvotině zúročil. Při popisování vzhledu literárních postav často vychází z podob reálných kamarádů. Že by se v nich ale někdo z kladenských běžců poznal, si nemyslí, a pokud ano, tak jen v dobrém.

„Běhám Pohár běžců Kladenska a Rakovnicka, takže se názvy závodů v knize objevují, Neumannova stezka v Unhošti, Kladenská hodinovka a jiné. Téměř všechno mě napadá právě při běhu, pak už to jen donést v hlavě domů, protože mě myšlenka přepadne třeba na pátém kilometru a mám jich před sebou ještě deset,“ směje se sympatický kladenský spisovatel.

Některé okolnosti, které se v knize objevují, zvolil Jiří naopak schválně tak, aby s reálným prostředím Kladna nekorespondovaly. Na skutečném kladenském stadionu například nerostou olše, na tom literárním však ano, termíny závodů neodpovídají atd. „Je to záměr, protože samozřejmě nechci, aby brali čtenáři všechno za skutečnost. Například správce stadionu je v knize velice nesympatický násoska, ale opravdového správce Sletiště já ani neznám. Nerad bych, aby si čtenáři projektovali do postav z knihy reálné osoby. Je to autorská licence,“ poznamenal Jiří Homola s tím, že věří, že pro kladenské čtenáře bude známé prostředí města v knize pouze zábavnou nadstavbou.

Kniha Ovál, která v únoru vyšla v nakladatelství Kniha Zlín, ale není jeho prvotinou. Před ní napsal Jiří Homola jinou detektivku (také s kapitánem Lenzem) nazvanou Maratonská zeď. „Měla však téměř šest set stran, což se u prvotiny začínajícího autora zdálo nakladateli jako velké riziko. Pokud si ale Ovál povede dobře, první díl by se mohl stát druhou vydanou knihou. Musím ji ale nejprve upravit. Když bylo jasné, že Ovál vyjde první, musel jsem si některé věci k postavám z Maratonské zdi vypůjčit, takže uvidíme, kolik toho bude třeba přepsat. Každopádně nechci vydání zakřiknout.“

Vystudovaný pedagog působí již více než dvacet let jako učitel němčiny na jedné z kladenských základních škol.

Je však známý také jako amatérský divadelník, v roce 2009 spoluzaložil divadelní spolek Kladina, v němž působí jako autor a režisér. Jeho text s názvem Noc moudrých mužů mu vynesl Cenu Alfréda Radoka a Českého rozhlasu Vltava. Na kontě má filmový scénář pro BIO Illusion, který je adaptací Fischlova románu Dvorní šašci, nebo rozhlasovou hru Dobudujeme a ubráníme o ukrývání sochy prezidenta Masaryka ve studni před vpádem hitlerovských vojsk do českého pohraničí. Desítky repríz se dočkala Jiřího hra s názvem Sborovna. Dohromady napsal více než dvacet divadelních textů – pro Kladinu i jiná divadla.

Nyní se Jiří k režírování po šesti letech vrací se svou novou hrou ze školního prostředí Třídní schůzka. Premiéru by měla mít v Kladně někdy během příští sezony.

„Velice všechny příznivce divadla zvu, přijeďte za námi v dubnu také do Prahy. S Kladinou budeme 28. dubna od 19:30 hrát v Činoherním klubu kus Kóta 75,“ vzkazuje Jiří Homola.