Náměstí Svobody čeká parádní proměna, architekti chtějí naplno využít jeho potenciál

Náměstí Svobody čeká parádní proměna, architekti chtějí naplno využít jeho potenciál

Ve stávající podobě znají Kladeňáci náměstí Svobody, dříve Gottwaldovo, zhruba 25 let. Prostor v současném stavu dožívá, podle odborníků má mnohem větší potenciál. Proto nyní vše směřuje ke kompletní přestavbě tohoto frekventovaného a oblíbeného místa, které je považováno za jedno nejdůležitějších centrálních veřejných prostranství na Kladně. S architektonickou studií se mohla veřejnost seznámit v polovině ledna.

„Veřejné představení projektu ukázalo vizi toho, jak by se v nejbližší době mělo náměstí Svobody změnit. Plánujeme, že realizace proběhne a začne už letos na podzim, pokud se povede vybrat vhodného zhotovitele. Trvat bude podle odhadů jeden rok,“ uvedl architekt Ondřej Rys (Volba pro Kladno), radní pro rozvoj města.

Z náměstí zmizí jeho charakteristická ale dnes už velice zastaralá loď, bude zde položena nová dlažba navazující na rekonstruovanou pěší zónu a dojde k vykácení stromů ve špatném zdravotním stavu. Zdravé a hodnotné stromy samozřejmě zůstanou zachovány, vysadí se stromy nové a objem zeleně se celkově zvýší. Změní se i tvar náměstí - z diagonály se stane praktičtější a více využitelná plocha lépe odpovídající chování lidí, což vychází z cíleného sociologického průzkumu, který autorům ukázal, jaké potřeby mají a jak tento prostor Kladeňáci vnímají. Instalován bude nový mobiliář, přibude více míst k sezení, vodní prvky, nové veřejné toalety i kryté autobusové zastávky.

„Využíváme rekonstrukci k tomu, abychom odstranili všechny nepříjemné neduhy, které tam dnes jsou. Naopak z tohoto náměstí chceme udělat špičkový prostor a výkladní skříň města. K rekonstrukci přistupujeme komplexně a nezapomínáme na práci s dešťovou vodou, což je dnes ve městech velké téma. Celkovou rekonstrukcí dokážeme vytvořit podmínky proto, aby se tam veškerá dešťová voda zadržovala a napájela stromy i další vegetaci. Hospodaření s dešťovkou je jedním ze zásadních prvků rekonstrukce,“ upozornil Ondřej Rys.

Náklady na rekonstrukci se odhadují na vyšší desítky milionů korun. Většinu prostředků chce ale město získat z evropské dotace určené zelené infrastruktuře ve veřejném prostranství měst a obcí.