Vydejte se po stopách svatého Václava, na Budeč

Vydejte se po stopách svatého Václava, na Budeč

Možnost ponořit se do dávné historie Přemyslovců a nasát atmosféru místa, kde se podle legend učil jako malý pozdější patron naší země svatý Václav. To nabízí návrší Budeč nedaleko Zákolan, místo, které bylo podle archeologů osídleno již někdy kolem 8 až 6 století před našim letopočtem.

Aktuálně na Budči kromě dokonalého klidu a takřka nedotčené přírody nalezneme také rotundu svatého Petra a Pavla, kterou zde nechal po roce 895 vystavět kníže Spytihněv I. „K původní předrománské lodi byla ve 12. století přistavěna románská věž a zřejmě tehdy bylo také rozšířeno svatopetrské zasvěcení i o sv. Pavla. Kolem roku 1585 bylo k lodi připojeno obdélné kněžiště a v 17. století sakristie. Hlavní chrámová loď Spytihněvovy stavby ale přestála všechny tyto úpravy v neporušeném stavu a je tak nejstarší stojící stavbou v České republice,“ uvádí Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které pravidelně zajišťuje prohlídky této starobylé stavby.

Interiér rotundy je možné navštívit během víkendů, a to až do 29. září, otevírací doba je od 9.30 do 17 hodin, přičemž poslední prohlídka začíná vždy v 16.30 hodin. Základní vstupné činí 80 korun, děti, studenti a senioři zaplatí polovinu.

Místo je vzdálené z centra Kladna asi třináct kilometrů, takže autem do něj dojedete zhruba za dvacet minut. Kdo by se chtěl do míst starého přemyslovského hradiště vydat na kole po klidnějších cestách a cyklostezkách musí počítat s tím, že ujede necelých dvaadvacet kilometrů a cesta mu bude trvat asi hodinu a půl. Výlet na Budeč je možné spojit také například s návštěvou nedaleké zříceniny hradu Okoř nebo Zooparku Zájezd.

Autor: Jan Brabec, foto: Obec Zákolany