Od školních lavic až po odborné konference. Městská policie Kladno věnuje prevenci desítky akcí ročně. S koncem školního roku tradičně vrcholí období preventivních akcí, besed, soutěží a osvětových programů. Právě prevence přitom představuje jednu z nejdůležitějších součástí práce Městské policie Kladno. Nejde pouze o přednášky ve školách, ale o dlouhodobou a systematickou práci s dětmi, seniory i širokou veřejností. Strážníci a preventisté se zároveň pravidelně vzdělávají, účastní odborných konferencí a přenášejí do Kladna nové poznatky z oblasti bezpečnosti, prevence kriminality i nových hrozeb, se kterými se společnost potýká.
Kladenští senioři si opět užili svůj víceboj
Jednou z prvních větších akcí v závěru školního roku byl tradiční Víceboj seniorů, který se uskutečnil 10. června v Sítenském údolí. Oblíbené setkání sem každoročně přivádí desítky aktivních seniorů, kteří si přicházejí nejen zasoutěžit, ale také se pobavit a strávit příjemný den ve společnosti svých vrstevníků. Účastníci si vyzkoušeli disciplíny zaměřené na postřeh, přesnost, koordinaci pohybů, logické uvažování i týmovou spolupráci. O organizaci se tradičně starali strážníci Městské policie Kladno, asistenti prevence kriminality a zástupci Českého červeného kříže.
Právě přátelská atmosféra je jedním z důvodů, proč se na akci rok, co rok vracejí stejné tváře a zároveň přibývají noví účastníci. Ocenění nejúspěšnějším soutěžícím předávali zástupci preventivně informační skupiny společně se zástupkyní ředitele Městské policie Kladno pro výkon Janou Dupovou.
„Na víceboji seniorů se každoročně přesvědčujeme, že věk je opravdu jen číslo. Máme radost, že se na akci vracejí známé tváře, ale zároveň vítáme i nové účastníky. Nejde přitom jen o samotné soutěžení. Taková setkání nám dávají možnost být se seniory v osobním kontaktu, odpovídat na jejich otázky a upozorňovat je na aktuální rizika, se kterými se mohou setkat. Právě senioři patří mezi skupiny, na které se podvodníci zaměřují nejčastěji, a proto považujeme prevenci v této oblasti za velmi důležitou,“ uvedla zástupkyně ředitele Městské policie Kladno pro výkon Jana Dupová.
Spolupráce složek IZS a městské policie je klíčová
Jen o den dříve, 9. června, se Městská policie Kladno zapojila do tradiční osvětové akce První pomoc pro všechny, kterou každoročně pořádá Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Kladno na náměstí Starosty Pavla. Návštěvníci si mohli prohlédnout ukázku zásahu proti agresivnímu pachateli, který svým jednáním ohrožoval zdravotníky při poskytování první pomoci, a navštívit také preventivní stanoviště zaměřené na bezpečnost a prevenci rizikového chování. Akce každoročně přitahuje stovky návštěvníků a nabízí možnost představit práci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému přímo v centru města.
Akce pro děti podporují týmového ducha a hraní bez mobilu
Významnou součástí preventivní práce s dětmi zůstává také Desetiboj mladého strážníka, jehož finále se uskutečnilo 17. června na stadionu Sletiště. Soutěž, kterou preventisté Městské policie Kladno organizují již 13. rokem, propojuje sportovní disciplíny, znalosti z oblasti bezpečnosti i schopnost týmové spolupráce. Děti si během jednotlivých úkolů nenásilnou a zábavnou formou osvojují zásady bezpečného chování, které mohou využít v běžném životě. Letošní ročník navíc potvrdil, že zájem škol o tuto tradiční soutěž zůstává mimořádně vysoký.
Ve čtvrtek 18. června se strážníci zapojili také do projektového dne na Základní škole v Amálské ulici. Děti zde měly možnost seznámit se s prací Městské policie Kladno a Hasičského záchranného sboru a prohlédnout si používanou techniku a dozvědět se více o bezpečném chování v mimořádných situacích.
Preventivní týden pak uzavřela účast Městské policie Kladno na Dni prevence v obchodním centru Centrál Kladno, kde si návštěvníci mohli mimo jiné prohlédnout část techniky používané při výkonu služby. Velký zájem vzbudil radar pro měření rychlosti, ale především moderní drony, které dnes nacházejí uplatnění při pátracích akcích, monitorování vybraných lokalit nebo dokumentaci mimořádných událostí.
„Veřejnost nejčastěji vnímá práci strážníků prostřednictvím hlídkové činnosti v ulicích, prevence je ale stejně důležitou součástí naší práce. Když dítě ví, jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu, když senior rozpozná podvodný telefonát nebo když si mladý člověk díky besedě uvědomí rizika některých návykových látek, je to úspěch, který se do statistik často nepromítne, ale jeho význam je obrovský. Dnešní doba navíc přináší nové výzvy. Děti i dospělí tráví stále více času s mobilními telefony v ruce a velká část života se přesouvá do online prostoru. Proto se vedle tradičních témat stále více zaměřujeme také na kyberbezpečnost, internetové podvody a bezpečné chování na sociálních sítích. Naší snahou je být o krok napřed a předávat veřejnosti informace dříve, než se sama stane obětí trestné činnosti nebo jiného rizikového jednání,“ uvedl ředitel Městské policie Kladno Michal Strieborný.
Úspěšná prevence je výsledek kooperace mnoha oborů
Prevence kriminality však neznamená pouze práci s veřejností. Neméně důležité je průběžné vzdělávání samotných preventistů a strážníků. Zástupci Městské policie Kladno se proto pravidelně účastní odborných konferencí, seminářů a školení pořádaných například Středočeským krajem nebo dalšími odbornými institucemi. Právě zde dochází k výměně zkušeností mezi zástupci obecních policií, Policie České republiky, samospráv, školských zařízení, sociálních služeb i odborníků z oblasti psychologie a prevence rizikového chování.
Mezi nejzajímavější odborné akce letošního roku patřila konference Bezpečnost v obci v Prostějově zaměřená na moderní technologie, ale právě i aktuální trendy v prevenci kriminality. Významný prostor zde dostala témata kyberkriminality, bezpečnosti dětí a mladistvých v online prostředí, sociálních sítí, kyberšikany nebo nových forem manipulace v digitálním světě. Odborníci ze společnosti Podané ruce a projektu E-Bezpečí představili aktuální poznatky o chování mladých lidí v kyberprostoru i konkrétní příklady rizik, se kterými se školy a rodiče stále častěji setkávají.
Kyberkriminalita je na prudkém vzestupu a pozornost a je třeba věnovat i alternativním psychoaktivním látkám
Součástí programu byly také preventivní projekty Policie České republiky. Velkou pozornost vzbudila například kampaň Pan Prokoukl, která se zaměřuje na prevenci internetových podvodů a zvyšování digitální gramotnosti veřejnosti. Prostřednictvím krátkých videí, modelových situací a srozumitelně zpracovaných příkladů upozorňuje na nejčastější podvodné praktiky v on-line prostředí. Veřejnost se díky ní může naučit rozpoznat podvodné SMS zprávy, falešné investiční nabídky, podvržené odkazy, podvodné telefonáty nebo pokusy pachatelů vylákat přístupové údaje k bankovním účtům. Projekt zároveň ukazuje, že obětí internetových podvodů se může stát prakticky kdokoli bez ohledu na věk nebo zkušenosti s moderními technologiemi.
Policie České republiky na konferenci představila také problematiku kratomu a dalších látek, které se v posledních letech objevují zejména mezi mladými lidmi. Diskuse byla zaměřena nejen na zdravotní rizika a legislativní vývoj, ale také na zkušenosti z terénu a možnosti preventivního působení směrem ke školám, rodičům i samotným dětem. Právě podobné informace pomáhají preventistům reagovat na aktuální trendy a přizpůsobovat jim vlastní programy.
Prevence je levnější než následky, ale podpora je nezbytná
Významnou součástí prevence jsou také projekty financované prostřednictvím dotačních programů. Statutární město Kladno a Městská policie Kladno letos uspěly se čtyřmi žádostmi o finanční podporu v programech Ministerstva vnitra České republiky a Středočeského kraje. Všechny předložené projekty získaly podporu.
Cílem programů prevence kriminality na místní úrovni je snižování míry a závažnosti trestné činnosti, předcházení sociálně patologickým jevům a posilování pocitu bezpečí obyvatel. V letošním roce jsou v oblasti sociální prevence realizovány tři projekty. První je zaměřen na podporu asistentů prevence kriminality, druhý na volnočasové aktivity kladenských dětí a mladých dospělých a třetí se věnuje problematice násilí ve vztazích prostřednictvím workshopů realizovaných přímo na školách.
Oblast situační prevence zastupuje projekt dalšího rozšiřování městského kamerového dohlížecího systému. Vedle dotačně podpořených projektů je navíc řada dalších preventivních aktivit financována přímo z rozpočtu Statutárního města Kladna.
Správné návyky se budují už od předškolních let
Preventivní činnost Městské policie Kladno ale probíhá po celý rok. Mezi dlouhodobě oblíbené programy patří například Markétina dopravní výchova, určená dětem předškolního věku. Pro tento program byla nově pořízena speciální magnetická tabule, na které si děti hravou formou osvojují zásady bezpečného pohybu v silničním provozu. Učí se například správně vybavit chodce za snížené viditelnosti, poznávat význam reflexních prvků nebo rozlišovat, jak má být správně vybaveno jízdní kolo a co by měl mít cyklista při jízdě vždy u sebe.
Právě podobné aktivity ukazují, že prevence není jednorázovou záležitostí, ale dlouhodobou investicí do bezpečnosti obyvatel města. Ať už jde o děti, seniory nebo dospělé, společným cílem všech preventivních programů zůstává předcházení rizikovému chování, zvyšování informovanosti veřejnosti a vytváření prostředí, ve kterém se lidé mohou cítit bezpečněji.